Csütörtöktől mozikban Till Attila új filmje, az És mi van Tomival?

Október 31-én kerül a mozikba Till Attila új rendezése, az És mi van Tomival?. A Thuróczy Szabolcs és Polgár Tamás főszereplésével készült könnyed, lendületes és zavarba ejtően vicces történet a barátság, a kitartás és az közösség gyógyító erejének témáit járja körül.

Előzetes:

Az És mi van Tomival? két főszereplője Sanyi (Thuróczy Szabolcs) bábművész és alkoholbeteg, és Pali (Polgár Tamás) liftszerelő és alkoholbeteg. Együtt keresik a haverjukat, Tomit, aki már több anonim alkoholista gyűlést kihagyott. Próbálnak józanok maradni, ami nem könnyű egy olyan országban, ahol az ivászat széles körben elfogadott napi gyakorlat. Sanyit öt éve a függősége miatt hagyta el a felesége és a lánya, azóta új életet kezdett és nem iszik, Palinak viszont elég egy kis lökés, hogy újra igyon. Tominak valószínűleg már ennyi se kell. A két barát Budapest utcáin versenyt fut az idővel, hogy megtalálják és megmentsék Tomit.

Till Attila új rendezése, az És mi van Tomival? az Oscar-díjas Saul fia producerei gyártásában, magánfinanszírozásból készült.

A film adatlapja és a moziműsor itt található.


Az És mi van Tomival? kapcsán forgatott új Mozinet Nagylátószög adásban Veiszer Alinda Dr. Kapitány-Fövény Máté klinikai szakpszichológus és addiktológus szakértővel beszélgetett. Dr. Kapitány-Fövény szenvedélybetegekkel terápiás ellátásban és kutatói szinten is foglalkozik, illetve interaktív prevenciós programokat is szervez fiataloknak. Számos publikáció és könyv szerzője a függőség témájában, köztük a Függőben – Az alkoholizmus lélektana és az Ezerarcú függőség című kötetek. Till Attila filmjében társ-forgatókönyvíróként vett részt. „Nagyon sok ötletünk volt Tillával. Amit mindenképp bele szerettem volna tenni, az a közösség bemutatása, hogy egy önsegítő csoport is megjelenjen. És az, hogy legyen valami reménytkeltő” – mondja.

Kapitány-Fövény elmondása szerint a függők 90%-a nem kér segítséget, mert megbélyegzettnek érzi magát a problémája miatt. „Ami nálunk nagyon jelen van, az a kettős megítélés. Maga az italfogyasztás a legkevésbé sem stigmatizált, sőt, kulturális nyomás van, hogy sok alkohol fogyjon, mert mindenhez hozzákapcsoljuk: az ünnephez az érzelemszabályozáshoz stb. Ki van kövezve az út afelé, hogy kitermelje a társadalom az alkoholfüggőket. Viszont amikor ez bekövetkezik, és ettől valakinek hirtelen drasztikusan lecsökken a termelékenysége, ott kapcsol be a stigma.” Szerinte az És mi van Tomival? alkalmas lesz arra, hogy motiválja az érintetteket a segítségkérésre.

Egy korábbi Mozinet Nagylátószög adásban Kovács Gellért Filmszerész Zacher Gábor toxikológussal beszélgetett. Zacher évtizedek óta foglalkozik a függőségek kezelésével és megelőzésével, közérthetően és szókimondó stílusa miatt népszerű szakértővé vált a nyilvánosság előtt. A beszélgetés elején Zacher elmondja, kezdetben szkeptikus volt a film kapcsán, de amikor megtudta, hogy a szenvedélybetegségekkel több mint tíz éve foglalkozó Kapitány-Fövény Máté is részt vett íróként az alkotásban, megbizonyosodott róla, hogy a téma autentikusan kerül feldolgozásra. A film szerinte hitelesen mutatja be az alkoholbetegek gyakran négy fal között kibontakozó tragikus sorsát, ami legtöbbször láthatatlan marad a külvilág számára.

„A film nagy erőssége, hogy bemutat nekünk egy olyan közösséget, amiről mindenki hallott már: az Anonim Alkoholistákat. Ez egy olyan hihetetlenül komoly önsegélyező csoport, ahol nem ül bent szakember. Itt egymás példáján okulva, egymás életét próbálják támogatni.” Zacher nagyra tartja az Anonim Alkoholisták közösségét, többek között azért, mert szakember jelenléte nélkül, a legkülönbözőbb társadalmi háttérből érkező alkoholbetegek egymást segítik át a leszokáshoz vezető úton. „Egy biztos, hogy abban a pillanatban, ha kimondjuk azt a mágikus mondatot, hogy bármikor abba tudom hagyni, az egyet jelent azzal, hogy függő vagyok.”