Megvan James Bond karaktere? Ez ugyanaz a csávó! || Hodász András & Szécsi Krisztián, László Panna || Mozinet x Refresher CinePOP

Március 12-én a Refresher és a Mozinet közös szervezésében a Toldi Moziban premier előtt vetítettük Luca Guadagnino új, Queer című filmjét, utána pedig László Panna, a Refresher videós riportere és Szécsi Krisztián, a Refresher szerkesztő-újságírója beszélgetett Hodász Andrással, volt katolikus pappal.

A Mozinet új bemutatójában Luca Guadagnino (Challengers, Szólíts a neveden) ezúttal az amerikai popkultúra ikonja, William S. Burroughs egyik fülledt kisregényét filmesítette meg. William Lee (Craig) az amerikai Mexikóvárosban fiatal férfiak és drogok társaságában igyekszik kitölteni az őt kínzó hatalmas űrt. Tekintete megakad a városba érkező Eugene-on, aki teljesen megbabonázza a férfit. Az elérhetetlen, kimért és rejtélyes fiú felforgatja Lee unalmas életét.


Itt azért kétfajta függőségről van szó, van konkrétan egy fizikai szerhasználat, és van egy emocionális függőség, és a kettőn keresztül próbálja igazából Lee definiálni magát. A széteső ember, a testetlen ember, aki valahogy be szeretné magát határolni.

Szécsi Krisztián a filmmel kapcsolatban elmondja, olyan érzéseket és témákat mutat be Lee karakterén keresztül, amelyekhez sok, az LMBTQ közösségbe tartozó ember kapcsolódni tud. Előfordulnak az öndefiniálással, önelfogadással járó problémák, de nem ritka például az önelfogadás hiányából származó függőség, túlzott szerhasználat sem.

A dolog szerintem onnan kezdődik, hogy amikor sír a gyerek, vagy toporzékol, akkor rászólunk, hogy ne csináld. Ahelyett, hogy azt mondanánk, hogy látom, szomorú vagy, látom, dühös vagy, és segítenénk neki leírni, hogy mi van benne.

Hodász András szerint sokfajta elfojtásra tanítja meg a társadalom a gyermekeit. Példának hozza a „fiúk nem sírnak” attitűdöt is, amivel arra tanítjuk a kisfiúkat, hogy ne fejezzék ki, ne mondják el, és ne próbálják megérteni a bennük zajló érzelmi folyamatokat. Ez nem csak egyénenként káros, de hosszú távon a felnőtté cseperedő társadalomra is rossz hatással van.

Lee minden szempontból kivetett.

Hodász András kiemelte, a Queer erénye az is, hogy a kitaszítottságot több rétegben jeleníti meg Daniel Craig karakterén keresztül. Amerikaiként Mexikóban, meleg férfiként egy heteronormatív társadalomban, középkorúként egy fiatalságot imádó közegben él.

A Queer április 24-től a mozikban!

A szövegben felhasznált idézeteket szerkesztve közöltük.

Fejezetek:

Bevezetés

  • Mit jelent az a szó, hogy ’queer’?
  • Testetlenség, és ageizmus
  • Kapunyitás, kapuzárás és korkülönbség
  • Mentális egészség és önismeret
  • Öndefiniálás és álom
  • Szerhasználat