Figyelem, a beszélgetés spoilereket tartalmaz!
A boldogság ügynöke első premier előtti vetítése után Veiszer Alinda a film egyik rendezőjével, Zurbó Dorottyával beszélgetett Bhutánról és a film hátteréről.
Zurbó Dorottya és Arun Bhattarai rendezők egy negyvenes éveiben járó boldogságügynök, Amber Gurung életét követték A boldogság ügynöke című filmben. A mindössze 700.000 embert számláló, apró himalájai királyságban, Bhutánban ugyanis a Boldogság Kutatóintézet munkatársai járják az országot, és négyórás kérdőív segítségével mérik fel a lakosság boldogságszintjét. Ennek eredményéből dolgozzák ki az ötéves fejlesztési terveket, amelyeknek elsődleges célja, hogy tovább növeljék a bhutáni társadalom „boldogságindexét”.
A filmben Amber házról-házra látogatja az elszigetelt falvakat. Rajta keresztül kapunk intim betekintést a bhutáni társadalom hétköznapjaiba: abba, hogy mi teszi őket igazán boldoggá, és egyáltalán valóban mérhető-e a boldogság? A történet során nemcsak a hétköznapi emberek vágyait ismerjük meg, hanem főhősünk személyes sorsa is kibontakozik, akinek legnagyobb álma, hogy végre szerelemre találjon.
A beszélgetésben szóba kerül:
- Mikor járt először Bhutánban és milyen kapcsolata van az országgal?
- Mi is az a boldogságszint mérés?
- Hogyan és hol találkozott Dorottya először ezzel felméréssel?
- Mikor döntötték el, hogy erről készítenek filmet?
- Hogy sikerült megtalálni a főszereplőt?
- A bhutániak mennyire nyílnak meg egy ilyen felmérés alatt?
- Mennyire viselte meg lelkileg ezekkel az emberi sorsokkal való találkozás?
- Látták-e már a szereplők filmet?
- Bhutánban, hogyan kezelik a gender kérdést?
- Bhután modernizálásáról és demokratizálódásáról.
- Az oktatásról és a nyelvről.
A boldogság ügynöke, május 2-től a mozikban!