Már nem transzfóbiát tapasztalok, hanem szexizmust || Zsirka Hella & Veiszer Alinda || Nagylátószög

Február 5-én este a 14. Mozinet Filmnapokon premier előtt vetítettük az Emilia Pérezt, a film után pedig Zsirka Hella transz aktivistával, a Háttér Társaság munkatársával beszélgetett Veiszer Alinda. A Mozinet Nagylátószög új epizódjában többek között szóba kerül Zsirka Hella átalakulásának története és a transzfób törvények itthon és külföldön.

A Mozinet új bemutatójában a nagy cégnél tengődő, túlképzett mexikói ügyvéd, Rita (Zoe Saldana – Avatar, A galaxis őrzői) meglepő ajánlatot kap az egyik helyi kartell rettegett vezetőjétől, Manitas-tól (Karla Sofía Gascón): azt kéri tőle, segítsen lezárni kétes ügyeit, hogy visszavonulva végre azzá a nővé válhasson, aki mindig is lenni szeretett volna. Jacques Audiard eddigi legmeglepőbb filmje egyszerre könyörtelen gengszterfilm, őrült komédia és extravagáns musical.


Szerintem nem létezik egy univerzális transz életút. Tehát, ahány transznemű van, annyiféleképpen fogalmazzák meg a saját identitásukat, és természetesen annyiféle életút létezik.

Zsirka Hella már a beszélgetés elején leszögezte: nincs univerzális transz életút, ahány transz, annyi megélés. Az ő életútja abban különleges, hogy az identitását mindig vakmerően, kockázatvállalóan kereste.

Életemben egyszer mentem be egy fiú öltözőbe középiskolában, és traumatikus volt. Ahogy bementem, és láttam azt a sok kamasz fiút előttem, hogy hogy néznek rám, hogy milyen undorral, és milyen megjegyzéseket tesznek rám. És én ezt jeleztem a tanároknak akkor. Nyilván nem értették, és adtam egy ultimátumot a tanároknak, hogy vagy engedik, hogy valamelyik másik öltözőt használjam, vagy a folyosón fogok öltözni. Nem hitték el, és átöltöztem a folyosón.

Hella egészen kiskorától kezdve nem azonosult a fiú címkével, és ezt nyíltan vállalta, akkor is, ha ez kiközösítéshez, agresszív elutasításhoz vezetett. A középiskolában is konfrontálódott a közösségével és a tanáraival is, többek között azért, hogy ne kelljen a fiú öltözőt használnia.

Ha hoznak egy olyan törvényt, ugye a 33-as paragrafust, ami megtiltja a nem- és névváltoztatást, akkor abból nagyon könnyen lehet arra következtetni, hogy bizonyára a nemi megerősítő beavatkozásokat is megtiltják. A gyakorlatban ez nincs így, sőt maga a kormánypárt jelentette ki anno, hogy az orvosi tranzícióhoz nekik semmi közük, mert a saját testükkel azt csinálnak a transzok, amit akarnak.

Hella a transzfób törvényekkel kapcsolatban elmondta, annak ellenére, hogy a transznemű emberek számára megtiltották a jogi nemváltoztatás lehetőségét, a nemi megerősítő műtétek a közhiedelemmel ellentétben nem illegálisak. Viszont a törvény hatására rengeteg orvos nem hajlandó tranzíciós műtéteket végrehajtani, mert tartanak attól, hogy emiatt vegzálni fogja őket a kormány.

A beszélgetésen szóba került még:

  • Hella átalakulásának története
  • Transzfób törvények itthon és külföldön
  • Gyerekkori traumák Hella szülőfalujában
  • Transzfóbia és szexizmus

Az Emilia Pérez február 27-étől a mozikban!

A szövegben felhasznált idézeteket szerkesztve közöltük.